Menu

te dziewczynki

zawsze czujne

O. Kramer: Franciszka słucha cały świat, także niewierzący.

ta-dziewczynka

Really? Link

Przestanie nam pod wpływem przesadzonych emocji wkładać myśli i poglądy do głowy. Ja nie słucham z wypiekami na twarzy. Papież nie mówi nic nowego. I nie robi nic zachwycającego. Że jeździ tramwajem? Że nie jest obwieszony zlotem? Że mówi o szacunku dla drugiego? O potrzebie ubóstwa w kościele? Czy to jest coś nowego?

Poza tym: słowa, słowa, slowa, słowa. Słowa nic nie kosztują. Póki kościół nie zacznie się realnie zmieniać (a nie, że jeden jego, najwazniejszy nawet, przedstawiciel chodzi w bieli, a nie w szkarłatach) to niewierzący tacy jak ja nie będą go sluchać z wypiekami. Będą mieli raczej dość tej "uświęconej" szopki i tego przesłodzonego tonu dziennikarzy. 

720d2084a1284b63bea2d123cf7a13d9

Wałęsa.

ta-dziewczynka

Te dziewczynki urodziły się na tyle późno, że pierwsze wspomnienie o Wałęsie mają z 1995 r., gdy podawał Aleksandrowi Kwaśniewskiemu nogę. Marzymy o tym, by w Polsce wreszcie ktoś zaczął babrać się w przyszłości, a nie w przeszłości.1935076_1085452004830216_5143552880481363239_n

Chrzest Polski podzielony przez 5

ta-dziewczynka

Każdy rok ma określonych patronów. Mieliśmy Rok Witolda Lutosławskiego, Jana Karskiego, Jana Korczaka, oczywiście Jana Pawła II itd. W tym roku obok Henryka Sienkiewicza (no trudno, ale rozumiem, że lubimy pokrzepiać swoje serca)... Rok 1050-lecia Chrztu Polski. Co za dziwna rocznica? Bo podzielna przez 5? Już się boję co będzie w następnych latach...

forever online

kawa_marago

Telewizor był jedynie pierwszym spośród otaczających nas dziś urządzeń, z których korzysta się głównie przez powtarzanie nawykowych wzorców. Sposób ich używania zakłada rozproszenie uwagi oraz wykonywanie działań półautomatycznych. W tym sensie stanowią część większej strategii władzy, której celem jest nie tyle masowe oszukiwanie, ile raczej wprowadzanie w stan obojętności czy bezczynności, kiedy człowiek zostaje wywłaszczony z czasu. Nawet jeśli nawykowo wykonujemy powtarzalne gesty, ciągle mamy okruch nadziei- choć, czego jesteśmy świadomi, jest to nadzieja fałszywa- że jeszcze jedno kliknięcie czy dotknięcie otworzy przed nami coś, co pozwoli pokonać wszechobecną monotonię. 
Jedną z form pozbawiania władzy w środowiskach 24/7 jest uniemożliwienie snucia marzeń bądź popadania w stan bezwiednej introspekcji, która w normalnych warunkach zachodziłaby w okresach wolnego czasu. Użytkowników przyciąga do obecnych systemów i towarów między innymi szybkość ich działania: oczekiwanie na załadowanie treści lub połączenie z siecią jest nie do pomyślenia. Gdy jednak dochodzi do opóźnień lub przerw, rzadko kiedy możliwe jest w ich trakcie dryfowanie świadomości, podczas którego umysł uwalniałby się od swych ograniczeń i wymogów chwili obecnej. Każdy stan przypominający sen na jawie jest głęboko niezgodny z priorytetami efektywności, funkcjonalności i szybkości.

Jonathan Crary "24/7. Późny kapitalizm i koniec snu", Wydawnictwo Karakter, Kraków 2015

© te dziewczynki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci